Tábor Frančina Huť

Náš tábor se nachází v malebné přírodě v srdci CHKO Český les, blízko státní hranice v nadmořské výšce 600 m.

Táborová brána

Základní informace

Kapacita
60 osob včetně vedoucích. Protože je kapacita mnohem menší než je počet členů střediska, výběr na tábor se provádí pomocí celostřediskového bodování.

Lokalita a doprava
Naše tábořiště je přibližně deset kilometrů od Rozvadova na území CHKO Český les. Přesnou adresu a popis trasy z bezpečnostních důvodů poskytujeme rodičům v přihlášce, nebo na požádání.

Na tábořiště se dopravujeme autobusem. Autem se k nám bez povolenky CHKO a možnosti odemknout závoru přehrazující vjezd do chráněného území pravděpodobně nedostanete. Proto je nutné, se před příjezdem telefonicky domluvit s vedením tábora.

Popis tábořiště

Tábor je stanový a stojí na mírně se svažující trojúhelníkovité louce, ze všech tří stran kryté vzrostlými stromy. Díky své poloze se táborová louka těší výjimečným klimatickým podmínkám – ať přijde sebevětší bouřka, vždy se táboru vyhne. V blízkém okolí padají stromy, u nás je klid. Dodnes zde vyvěrá mimořádně silný pramen pitné vody.
Samo místo bylo až do roku 1990 pro normální lidi nepřístupné – leželo v zakázaném pásmu – kde projížděly pouze gazíky hlídek Pohraniční stráže. Díky tomu tu zůstalo množství kvalitních asfaltových cest – dobrých pro cykloturistiku. Těsně pod táborem vedla tzv. signálka – pruh zorané a uvláčené země, oddělený ostnatými dráty. Jejich klubka je dodnes možno tu a tam v lese nalézt. Stejně jako stále ještě objevujeme izolátory, zbytky vedení a zásuvky pohraničnických pojítek. Protože byl ale tento kraj tak dlouho nedostupný, zůstala zachována nádherná – a takřka panenská příroda, lišky tu doopravdy dávají dobrou noc a kuna chodí v noci na oplatky…

Historie

Do roku 1950 tu byla vesnička Frančina huť (německy Franzelhütten). 

Založena byla roku 1741 jako sklárna Eliášem Zahnem – odtud také první název Zahnhütte. V roce 1791 dochází ke změně názvu obce na výše zmíněný – po majitelce panství Františce Cukrové z Tamfeldu. Huť trvale zaniká v roce 1797. Podle dobové kroniky se jednalo o „ves zcela ukrytou v lesích“, v roce 1911 měla 19 domů a 164 obyvatel; byla tu i „expozitura“ školy, podléhající blízkému městečku Železná, do které tu chodilo 43 místní děti. V kronice se píše o 1 trafice. 

Další zmínka je z roku 1930, kdy žilo 157 obyvatel ve 23 domcích. Pozdější doba je poněkud nepřehledná, jisté je pouze to, že po druhé světové válce došlo k odsunu zbytku výhradně německého obyvatelstva a v roce 1950 po vzniku železné opony byla vesnice pomocí těžké techniky srovnána se zemí. Její nepatrné zbytky můžeme najít nad táborem – jedná se o základy domů, opěrné zdi, zbytky sklepů a studní.

V roce 1995 zde začínají tábořit chomutovští skauti. Původně mělo jít o provizorní tábořiště na jeden rok, ale zalíbilo se nám tady tak, že sem jezdíme dodnes.

Vybavení a zázemí

Náš tábor patří k takzvaným táborům na zelené louce. To znamená, že jej každý rok musíme od základů postavit a po skončení tábora zase celý zbourat. Jelikož se tábořiště nachází v CHKO Český les, nesmí po nás zbýt žádné pevné stavby.

Zařízení tábora:

  • 34 podsadových stanů které jsou uspořádány po pěticích do buněk a mezi nimi jsou dřevěná „náměstíčka“ a chodníky. Tytéž chodníky jsou i na „trasách největší frekvence“ – ke kuchyni, jídelně a umývárně, čímž se podařilo zabránit rozblácení terénu při případných dlouhodobých deštích a zvýšil se komfort a pohodlí. Tábor tak sice vyhlíží trochu netradičně, ale vše funguje nadmíru dobře, navíc díky tomu neničíme rostliny na táborové louce.
  • Velký stan tzv. hangár slouží jako kuchyň a koutek pro vedoucí. Vévodí mu polní vojenská kuchyně ve které děti společně s denní službou zvládnou uvařit i velmi složitá jídla.
  • Druhý hangár slouží jako jídelna a společenská místnost pro případ deště. Jsou zde kamna na ohřívání a v případě delších dešťů je lze využít na sušení oblečení a bot promoklých táborníků.
  • Malý hangár pro hraní deskových her a program pro družiny.
  • Nářaďový stan a několik menších stanů sloužících jako zdravotka, izolace a sklad
  • Latrýny (klasické suché záchody)
  • Vojenská umývárna s 8 kohouty napájenými z táborové studny
  • Polní sprcha (kdo chce teplou vodu, musí si zatopit pod kotlem)
  • 2 teepee, z nichž jedno je opatřeno podlážkou a uzpůsobeno k přespávání družin
  • Krytá studánka se silným vývěrem pitné vody

V blízkém okolí tábořiště se nachází

  • Táborový rybníček kde se skauti každé ráno otužují (voda zde má i v nejteplejších dnech kolem 10°C).
  • Spousta potoků a pramenů o něž pečujeme.
  • Hluboké lesy jako stvořené k hraní různých her, spousta cest a pěšin lákajících k procházkám.
  • Zaniklé obce po původním německém obyvatelstvu a stopy po takzvané železné oponě která procházela naším tábořištěm.

První tábor na Frančině huti v roce 1995